Případová studie

Spolehlivější provoz České Mincovny díky přesunu do Geetoo cloudu

cmin

Odvětví

finance
numismatika

Produkty a řešení

Geetoo Private Cloud
Geetoo Veeam Cloud Backup

Technologie

VMware vSphere
VMware vCenter
Veeam Backup and Replication
Veeam Cloud Connect

Shrnutí

Česká mincovna kromě kamenných prodejen v Praze, Brně a Jablonci nad Nisou provozuje od roku 2010 vlastní e-shop jako součást své výrobní činnosti vedle tradiční ražby oběhových mincí.. V uplynulých letech s rostoucí oblibou nakupování přes internet stoupaly i nároky na spolehlivost a dostupnost e-shopu. Společnost se rozhodla hledat řešení, které by zajistilo spolehlivost a zákaznickou dostupnost bez ohledu na nutnost vnitřní kontroly a správy systému. Ukázalo se, že pouhý přesun samotného e-shopu do cloudu nestačí, pomohlo až využití cloudu společnosti Geetoo pro všechny systémy firmy. To přineslo očekávané výsledky v podobě vyšší spolehlivosti, flexibility, správy a v konečném důsledku i úsporu finanční.

Výzva

Podnikání České mincovny je založeno na tom, že razí mince a medaile z ryzích kovů; základem je výroba. Vydává emisní plán, který říká, že v různých obdobích vydává různé mince či medaile a vždy v limitovaném počtu kusů. Některé emise jsou velmi žádané a mnohdy i tisíce zájemců čekají na informaci od České mincovny o zahájení prodeje. Nefunkčnost serveru nebo objednávkového systému ve chvíli spuštění prodeje je nepřípustné, odrazilo by se ve spokojenosti zákazníků. Dostupnost je klíčová.

Poměrně často se stávalo, že v centrále v Jablonci nad Nisou v důsledku zastaralé elektrické sítě v lokalitě vypadl proud a byly to zrovna soboty nebo víkendy. E-shop už byl v té době i z těchto důvodů provozován v cloudu, ale vzhledem k tomu, že všechny systémy byly umístěné právě v centrále, tak nespolupracoval se zbytkem systému. Posílal tak do něj objednávky, ale ty se nezpracovávaly a ani klientům se už nevracela žádná odpověď. Nefunkčnost serveru kvůli výpadku proudu nebo z jiných důvodů se často nedá ovlivnit a především se nedá odhadnout, jak dlouho bude trvat. Jakýkoli výpadek ale může znamenat odliv klientů, poškození jména společnosti a úbytek tržeb.

Bylo jasné, že musí nastat změna. Hlavním rozhodnutím bylo, zda investovat do nového vlastního hardware s vyšší kapacitou a lepším zabezpečením, což by znamenalo nejen počáteční vyšší investici, ale i nadále to znamená zajistit vlastní správu. Při vlastní správě IT je třeba zajistit případné výpadky o víkendu, výjezdy na místo, zjistit příčinu, kontaktovat dodavatele, který potřebuje čas na vyřešení. Všechny tyto prodlevy pracují proti službě zákazníkovi a to Česká mincovna nechtěla riskovat. Neméně důležitou motivací bylo také hledisko bezpečnosti. Data centrum Geetoo splňuje ISO 27000 a další normy, které vyžadují vysokou úroveň bezpečnosti, a pro Českou mincovnu bylo i bezpečnostní hledisko jedním z kritérií, které v rozhodování hrálo hlavní roli. Obecně přechod do cloudu se po zvážení všech aspektů stal jediným přijatelným řešením. 

 

Přínosy

Spolehlivost

Dostupnost a flexibilita

Spolehlivý provoz

Zkušenosti zákazníka

Byli jsme velmi mile překvapeni nadstandardní technickou znalostí obchodních zástupců Geetoo, všechny odborné dotazy jsme řešili na místě, což rozhodně obchodní jednání usnadnilo a urychlilo,“ řekl Michal Pernikl, IT manažer, Česká mincovna.

Řešení

S rozhodnutím o řešení nastala další otázka – kde najít spolehlivého partnera, který službu zajistí. Zástupci společnosti začali navštěvovat různé konference a prezentační akce; na jedné vystupoval i ředitel společnosti Geetoo a jeho prezentace zapůsobila jako nejdůvěryhodnější. Dalším kritériem byla velikost a zázemí společnosti. Česká mincovna chtěla poskytovatele, který na trhu už nějakou dobu působí a má zkušenosti. Geetoo se stal preferovaným partnerem, který v následných jednáních prokázal odbornost, flexibilitu a snahu maximálně vyhovět požadavkům klienta na rozdíl od známějších poskytovatelů, kteří nabízejí pouze balíčková řešení. „Byli jsme velmi mile překvapeni nadstandardní technickou znalostí obchodních zástupců Geetoo, všechny odborné dotazy jsme řešili na místě, což rozhodně obchodní jednání usnadnilo a urychlilo,“ řekl Michal Pernikl, IT manažer, Česká mincovna.

Po vyhodnocení potřeb České mincovny provozovatel cloudu Geetoo navrhl přesun systémů ERP, CRM, Exchange serveru a dalších souvisejících aplikací do cloudu, který je postaven na technologiích VMware. Samotná implementace zabrala pár týdnů. Využití privátního cloudu Geetoo má pozitivní dopad i na rozvoj e-shopu, který je přitom v současné době umístěn v jiném cloudu a je spravován přímo Českou mincovnou. Její interní IT tým se může díky přesunu kapacit ze správy serveru více věnovat neustálému rozvoji a zdokonalování e-shopu. Ať už se jedná o vylepšování jeho vzhledu, jeho ovládání z mobilního telefonu či spouštění nové služby, tým České mincovny vše nejprve otestuje v  prostředí virtuálních serverů s technologií VMware provozovaných v cloudu Geetoo. Využívaný cloud totiž samozřejmě zákazníkovi nabízí i vysokou flexibilitu. 

O zákazníkovi

Česká mincovna, a.s., sídlí v Jablonci nad Nisou, založena byla v roce 1993 po rozpadu československé federace. Svým vznikem navázala na dlouholetou tradici ražby mincí na území Čech, Moravy, Slezska a Slovenska. Po celou dobu své existence je výhradním dodavatelem oběžných a pamětních mincí pro potřeby České národní banky. Je jedinou tuzemskou mincovnou oprávněnou razit mince pro centrální banku.

Poptat a konzultovat cloud

Pošlete nám svoji poptávku

My se s Vámi co nejdříve spojíme s nabídkou a návrhem nejvhodnějšího způsobu konzultace cloudu ve Vaší firmě.

Nebo nám zavolejte

Chcete raději volat ihned? Rádi s Vámi vše probereme. Volejte Po – Pá, 9:00 – 17:00.

+420 226 299 899

Můžeme zavolat my Vám?

Zanechejte nám své telefonní číslo a my Vám v co nejkratší době zavoláme.