Případová studie

Spolehlivější provoz společnosti Notino díky přesunu do Geetoo cloudu​

smichov_rtn5

Odvětví

online prodej

Produkty a řešení

Geetoo Stack

Technologie

VMware vSphere
VMware vCenter
Veeam Backup and Replication

Shrnutí

Ročně odešle společnost Notino něco okolo osmnácti milionů produktů směrem k zákazníkům. To je přes šest milionů balíčků ročně. Sto sedmdesát milionů návštěv přijde ročně na webové stránky Notino.czV období Vánoc se počty objednávek pohybují denně okolo sedmdesáti tisíc. To je zhruba sto osmdesát tisíc produktů. Tyto vlny potřebného výkonu není ekonomické pokrývat vlastní infrastrukturou a držet tak naddimenzovanou rezervu, která je potřeba v určitých časových úsecích, a zároveň nikdy předem společnost neví, jak velká bude vlna objednávek. Pro pokrytí těchto peaků se Notino rozhodlo využít služby Geetoo Stack a propojit tak vlastní infrastrukturu s cloudem a využívat hybridního řešení.

Výzva

Podnikání společnosti Notino je založeno na zaměření se na zákazníka. Raketový rozvoj a nárůst objednávek zákazníků vyžaduje i flexibilně postavené IT prostředí, které dokáže kopírovat potřebný výkon s reálným výkonem. V on-premise lokalitě a vlastní fyzickou infrastrukturou je tento úkol v mnoha případech takřka nemožný a neekonomický.

To je důvod, proč se společnost Notino rozhodla pro změnu. S rychlým nárůstem objednávek je potřeba i rychlý nárůst výkonu, který pokryje potřebné peaky

Jakmile se dostala společnost do této situace, zjistila, že cesta pouze vlastního fyzického hardware není úplně jednoduchou a ekonomickou volbou. Ekonomičtější princip je platit pouze za zdroje, které reálně společnost zkonzumuje, tedy model Pay As You Go.

Přínosy

Spolehlivost

Bezúdržbový provoz

Dostupnost

Konzumace formou PAYG

Flexibilita

Cloud ve vlastním datacentru

Zkušenosti zákazníka

Řešení Geetoo Stack nám pomohlo překonat nejnáročnější období roku a přineslo nám všechny výhody cloudu v on-premise prostředí formou Pay As You Go,“ řekl Jaroslav Toman, Infrastructure Architect Team Lead, Notino, s.r.o..

Řešení

Jelikož chtěla společnost Notino svou původní infrastrukturu ponechat a nadále využívat v provozu ve své on-premise lokalitě, využila možnosti propojení vlastního hardware s cloudovou službou Geetoo Stack. Díky tomu má nyní plnou kontrolu nad řízením celého prostředí a zároveň tak využívá veškerých výhod Geetoo cloudu, včetně formy konzumace Pay As You Go (platba pouze za reálně zkonzumované zdroje).

Geetoo Stack jsme společnosti Notino implementovali do jejich on-premise prostředí, přičemž SLA (Service Level Agreement) na dostupnost hardware a taktéž support hardware, je na straně správy Geetoo.  Posléze se tak Notino nemusí vůbec zabývat fyzickou infrastrukturou a spravovat ji. Vše je obsaženo v rámci služby Geetoo Stack, kterou dodáváme formou bezobslužné a předpřipravené Appliance. Tu je třeba pouze propojit skrze L2/L3 okruh se stávající infrastrukturou lokálního datacentra.

Díky tomuto řešení dokáže Notino lépe pokrýt výkon potřebný pro zakázky, které se objemově mění v rámci jednotlivých období. Propojením cloudu a vlastní infrastruktury tak vzniklo u zákazníka hybridní řešení, které přesně kopíruje křivku potřebného výkonu.

Capexové náklady se v tomto případě snižují a nahrazují je náklady opexové, tedy jednorázový nákup naddimenzovaného výkonu nahrazují měsíční platby za zkonzumované zdroje. Tímto způsobem si Notino své IT přizpůsobilo reálným potřebám a nadbytečný výkon tak neleží ladem. 

O zákazníkovi

Společnost Notino, s.r.o. se zrodila roku 2004 v Brně za účelem prodeje parfémů formou e-shopu. Díky skvělé politice a orientaci na zákazníka prošla společnost několika změnami a stala se největším online prodejcem parfémů a kosmetiky v celé Evropě. Dnes působí Notino ve 22 evropských zemích a v USA a stále rozrůstá.
Díky zhruba 4 milionům spokojených zákazníků dostává společnost pravidelně ocenění kvality v anketě ShopRoku cenového srovnávače Heureka.Na popud obrovského zájmu zákazníků o nabízené produkty, se vydalo Notino i druhou cestou, tedy založení kamenných prodejen, kterých dnes čítá několik desítek a pro velký úspěch se otevírají stále další.

 

Poptat a konzultovat cloud

Pošlete nám svoji poptávku

My se s Vámi co nejdříve spojíme s nabídkou a návrhem nejvhodnějšího způsobu konzultace cloudu ve Vaší firmě.

Nebo nám zavolejte

Chcete raději volat ihned? Rádi s Vámi vše probereme. Volejte Po – Pá, 9:00 – 17:00.

+420 226 299 899

Můžeme zavolat my Vám?

Zanechejte nám své telefonní číslo a my Vám v co nejkratší době zavoláme.