Cloud Computing

Předpokládám, že většina z vás už pojem „cloud“ zná.

Spousta z vás i ví jak Cloud Computing neboli cloud, funguje. Ale pojďme toto téma trošku rozebrat.
To, že cloud není jen uložiště fotek víme. Ale jaké jsou tedy hlavní funkce?

Jednoduše řečeno, cloud je způsob užívání a konzumace IT technologií formou služby. A jedná se prakticky o jakoukoliv IT technologii. Může to být výpočetní výkon pro provoz vašich aplikací, ERP apod. Ale mohou to být například i virtuální desktopy, úložný prostor nebo prostředí určené pro vývoj aplikací (a samozřejmě mnoho dalšího).

Důvod, proč nad Cloud Compute uvažovat, je jednoduchý. Neinvestujete do vlastního hardware (capexová investice), ale využíváte vše jako službu (opex platby) ve virtuálním prostředí. Místo toho, abyste museli přemýšlet X let dopředu a dle toho řídit budget na IT, navolíte si konfiguraci virtuálních serverů a tím pádem v ten moment šetříte původní investice.

Neřešíte kam hardware uložit, ale pouze kolik vás to měsíčně stojí, jestli služba funguje, a to je vše. Cloud je tedy absolutně flexibilní (/škálovatelný/elastický) – hýbete s výkonem, jak je zrovna potřeba.
Na grafu to vidíme velmi jednoduše vyobrazeno. Křivka cloudu kopíruje křivku reálného výkonu, plus je zde samozřejmě nějaká rozumná rezerva.

Další z výhod cloudu je samoobslužnost. Vše si můžete spravovat sami. V tomto případě je obrovská výhoda, když má cloud provider vlastní samoobslužnou platformu, která vám dost usnadní život – viz. Platforma Geetoo Space. Jedná se o administrační rozhraní, kam dostanete přístup a volnou ruku. 

Platba dle používání

Jedna z vychytávek současného trendu cloudu je platební model PAYG (Pay As You Go). Reálně to znamená, že platíte pouze za to, co využíváte.

Nastaví se spodní hranice výkonu, která je nutně potřeba + se nastaví výše rezervy výkonu (dá se měnit v závislosti na čase) potřebného pro pokrytí peaků. Tím pádem je srovnání konzumace přesnější. V prostředí Geetoo Space se účtuje na vteřinové bázi.

Zabezpečení

Ačkoliv je stále spousta lidí skeptická vůči cloudu a jeho zabezpečení, položme na stůl fakta. Cloud bude ve většině případů daleko lépe zabezpečen než IT jednotlivé firmy.

Cloudový provider musí dodržovat bezpečnostní opatření svého prostředí tak, aby splnil všechny potřebné artikly pro možné fungování a spokojenost zákazníků. Kdyby se projevil jakýkoliv problém, znamená to pro providera konečnou.

Bezpečnost by měla být zajištěná jak softwarově, tak zabezpečením sítě, a v neposlední řadě fyzickým zabezpečením – datacentra by měla dosahovat určitého tieru zabezpečení. Jedná se o redundantní (=zástupné) prvky, jako je rezervní klimatizování serverů, sekundární konektivita, sekundární větev elektrického proudu, diesel agregát a UPS baterie.

Geetoo používá datacentra s označením Tieru 3 (+). Plus znamená, že má oproti klasickému Tieru 3 navíc i další větev elektrické sítě.

Vysoká dostupnost

Klasicky je potřeba pro HA režim (High Availability) minimálně dva fyzické hosty. Díky tomu, že je cloud utvořen z celé farmy serverů, HA režim je zajištěn. Jakmile se se na fyzickém serveru něco pokazí, díky virtualizaci se virtuální server spustí na dalším fyzickém hostu – služba tedy funguje bez výpadku = je stále dostupná.

Zřízení v řádu minut

Cloud je možno zřídit během pár minut. To je zásadní rozdíl oproti nákupu hardware. Nemusíte řešit zapojení apod. Pouze si zvolíte virtuální prostředky, nastavíte sítě a můžete fungovat. V platformě Geetoo Space zjistíte díky statistikám i jak jsou prostředky vytíženy a díky tomu je můžete spravovat co nejefektivněji.

Nevyčerpatelné zdroje

Prostředí cloudu je připraveno na velký objem potřebného výkonu, a tak by nemělo být možné ho vyčerpat. Nehledě na to, že cloudový provider zpravidla mívá svá prostředí rozprostřená po více datacentrech, která jsou propojená mezi sebou.

Automatizace

Cloud Compute je plně automatizovaná služba. Zdroje, uživatele nebo celé servery si můžete přidávat jak skrze samoobslužné prostředí, tak přes API (– týká se to jak přidávání, tak rušení).

Udělejte si obrázek sami a vyzkoušejte Cloud Compute zdarma v samoobslužné platformě Geetoo Space – ZDE.
Případné video návody jsou k náhledu ZDE.