Využíváte Kubernetes?
Kubernetes je open-source platforma, která řídí nasazování, správu a škálování aplikací v tzv. kontejnerech. Hlavním výhodou této platformy je optimalizace a automatizace různých DevOps procesů, které byly dříve prováděny manuálně. Vývojářům se tak rozvazují ruce a díky Kubernetes mohou rychleji vyvíjet a upravovat aplikace v cloudu. Pojďme se podívat, jak tato platforma vznikla a jaké přináší výhody.
Historie kontejnerů
Pojmy jako Kubernetes (K8s) a kontejnery se na nás valí ze všech stran. Denně o nich slýcháme ve světě technologií a online businessu, což není náhoda. Cloud-native přístup je totiž považován za zlatý standard vývoje moderních aplikací.
Prapůvod kontejnerizace sahá až do konce 70. let minulého století. Tehdy začaly v rámci operačního systému UNIX vznikat struktury na izolace procesů, jež umožnili další rozvoj v tomto směru.
Obří popularitu získávají kontejnery až v roce 2013 se vzestupem Dockeru. Kolem celého ekosystému vzniká početná komunita. Důsledkem toho se také mnohem více začíná řešit zabezpečení. To v průběhu několika let zvládlo uzrát natolik, že bylo možné začít kontejnery používat i pro kritické produkční systémy. S tím však přišla potřeba mít vše pod kontrolou a nejlépe centralizovaně.
Na tuto výzvu odpověděl Google vytvořením open-source orchestračního nástroje nazvaného Kubernetes (řecky lodivod, kormidelník). Název se zkráceně zapisuje K8s. Proč? Neboť mezi K a s je 8 písmen. Během několika let se Kubernetes stávají orchestračním standardem.
Zajímavost: po LINUXu jsou K8s druhým nejúspěšnějším open-source projektem
Jak Kubernetes fungují?
Nejprve si pojďme projít několik základních pojmů, které se v Kubernetes používají. Nejmenší jednotkou je samotný kontejner. Kubernetes nad to přidává svůj koncept podu, což si můžeme představit jako složku, do které lze umístit jeden nebo více kontejnerů. Pody následně běží na nodech, což jsou např. virtuální stroje nebo fyzické servery spojené do clusteru.
Právě fakt, že se jedná o clusterové řešení zajišťuje vysokou dostupnost a odolnost vůči výpadkům. To zároveň umožňuje horizontální škálování, tj. přidávání dalších nodů do clusteru pro zvýšení dostupných výpočetních prostředků. Vše lze provádět bezvýpadkově a bez dopadu na stávající aplikace, na rozdíl od vertikálního škálování virtuálních strojů, kdy pro přidání CPU nebo RAM je zpravidla nutné zajistit odstávku. Aplikace mohou být rozděleny do jmenného prostoru na základě jejich použití a bezpečnosti.
Proč Kubernetes používat?
- Automatizace a orchestrace: V Kubernetes můžete definovat stav vašich aplikací, což poté Kubernetes umožní automaticky provádět potřebné akce, aby udržel vámi definovaný stav, například znovu spouštět kontejnery v případě selhání nebo škálovat aplikace v závislosti na zátěži.
- Škálovatelnost: Kubernetes umožňuje jednoduše škálovat vaše aplikace horizontálně i vertikálně. To znamená, že můžete snadno přidávat nebo ubírat kontejnery podle aktuální zátěže, což přispívá k efektivnímu využívání zdrojů.
- Vysoká dostupnost: Kubernetes nabízí mechanismy pro zajištění vysoké dostupnosti vašich aplikací. To zahrnuje například replikaci kontejnerů a schopnost automaticky obnovit kontejnery v případě jejich selhání.
- Portabilita: Díky standardizovanému rozhraní pro správu kontejnerů je možné aplikace snadno přenášet mezi různými cloudovými poskytovateli nebo dokonce mezi on-premises a cloudovým prostředím. Nehrozí tedy riziko vendor lock-inu.
- Rozšiřitelnost: Kubernetes lze snadno rozšířit, neboť existuje obří podpůrný ekosystém pluginů a extensions, které umožňují přizpůsobit si platformu na míru.
- Monitorování a řízení: Kubernetes poskytuje nástroje pro monitorování stavu vašich aplikací a infrastruktury, což vám umožní identifikovat problémy a reagovat na ně.
Komu tohle může pomoct? Vývojářům aplikací, kteří chtějí mít náskok před konkurencí, vyšší výdělky a jednodušší práci. V rámci Geetoo nabízíme managed Kubernetes, abyste mohli hodit za hlavu obavy týkající se provozu a správy celého řešení a soustředit se čistě na svůj business a klienty.