Hybridní cloud: To nejlepší z obou světů
Vždy nelze všechny firemní prostředky poslat do veřejného cloudu. Existuje cesta, která umožní skloubit jeho výhody s nutností vlastní infrastruktury? Existuje. Poznejte hybrid cloud.
Skočit do cloudu je celkem snadné. Udělat to správně je už o něco složitější. No a zajistit fungující strategii, která bude dobře sloužit dlouhá léta už je pořádná výzva. Slovo strategie zde hraje zásadní roli, protože digitální transformace vašeho businessu je komplexní proces. Zvlášť pokud firma musí počítat s vlastním železem.
Analyzujte a pečlivě plánujte
„Nikdy není čas udělat věci pořádně, ale vždy je čas je opravovat,“ takhle nějak zní okřídlený citát, kterému je lepší se vyhnout. Proto je vždy dobré zpomalit, analyzovat potřeby a vyladit architekturu k dokonalosti. Nejlepší je samozřejmě mít k tomu zkušeného navigátora světem cloudu, na kterého je spoleh.
Složitost celého procesu stoupá, když vše nemůžete jednoduše vzít a umístit do klasického public cloudu. Zde přichází na řadu vysvětlení pojmu hybrid cloud. Jedná se o kombinaci privátního cloudu (nebo on-premises architektury) s veřejným cloudem. Těch veřejných cloudových platforem může být více. V takovém případě mluvíme o multi-cloudu, o němž si více povíme někdy v budoucnu.
Kdy zvolit hybridní infrastrukturu?
Proč někdy nelze volit čistě public cloud? Důvodem může být legislativa. Uživatelská data podléhají přísným regulacím, takže ERP nebo CRM systémy musí fungovat pouze v režimu on-prem/private cloud. Dalším příkladem mohou být výrobní systémy, nebo účetnictví. Na citlivá data často „chceme vidět“.
Překážkou může být vlastnictví softwarových licencí, kterým licenční podmínky nemusí dovolovat jejich aplikaci v public cloudu. Tyto licence často nejsou levné a jejich použití na vyhrazené infrastruktuře bývá jedna z cest, jak o jejich užitek nepřijít. V neposlední řadě hybridní cloud přináší příležitost ekonomických úspor, kdy ani v případě vyhrazené serverové infrastruktury nemusíte kupovat fyzické servery do svého vlastnictví.
Jak už jsme psali v jednom z předchozích článků, vše co nutně nemusí běžet u vás, pošlete do cloudu. Diverzifikujte. Týká se to webů, či mobilních aplikací, kde se řeší vysoká dostupnost a škálovatelnost. Dalším příkladem jsou big data a strojové učení. Tedy workloady, které mohou těžit z obřích výpočetních kapacit veřejného cloudu.
Bezchybný dirigent a dobrá konektivita
Aneb jak to celé ukočírovat? V prostředí hybridního cloudu má tedy organizace určitý mix prostředků v módu on-premise/private cloud a ve veřejném cloudu. Vhodným řešením provozu cloudových prostředí je VMware disponující pestrou škálou nástrojů, pomocí kterých získáte plnou kontrolu a přehled nad jednotlivými prostředími.
V neposlední řadě je také třeba myslet na kvalitní propojení celé infrastruktury. S ohledem na rychlost a bezpečnost je určitě dobré zvážit možnosti dedikované linky, jako její dostatečnou propustnost a případnou zálohu pro zajištění redundance v případě výpadku. V rámci propojení Geetoo Public Cloudu a Geetoo Private Cloudu například interní propojení tvoří až 10 Gbps propoj, který je jištěn vždy redundantními síťovými prvky.
Filozofií hybridního cloudu je docílení stavu, který je optimální z pohledu bezpečnosti, geografické dostupnosti, optimalizace nákladů na HW a SW licence a který mezi tyto milníky vnáší zenovou rovnováhu.
Tomáš Jeníkovský, Geetoo pre-sales representative
Pro & proti
Hybrid cloud umožňuje firmám dosáhnout značné úspory v rámci nákladů na personál i obnovu hardwaru. Je správnou volbou, pokud společnost musí splnit legislativní nařízení (data sovereignty, GDPR…). Hybridní infrastruktura dále zajišťuje vyšší dostupnost a flexibilitu.
Její nevýhodou je větší složitost celého řešení, delší implementace a vyšší riziko konfiguračních chyb. To vše lze snadno vyřešit, pokud se svěříte do rukou spolehlivého cloud solution odborníka.