Intelligent Studios: globální vs. lokální cloud

Pomohli jsme firmě Intelligent Studios nastavit optimální cloudovou strategii.

O firmě

Společnost Intelligent Studios je vývojářská firma působící primárně na českém trhu. Soustředí se na implementaci ERP systémů, vývoj aplikací a custom development. Hlavními produkty jsou workflow platforma XEELO sloužící k optimalizaci procesů a platforma Integray, horká novinka usnadňující integraci a analýzu dat. Hlavními klienty Intelligent Studios jsou velké firmy působící v Česku.

Z referencí bych uvedl společnost Mountfield, kde máme integrován celý scope našich produktů. Od MS Dynamics, přes Xeelo a Integray, až po vývoj na míru.

Tomáš Belák
Chief of Design v Intelligent Studios

Cesta do globálního cloudu

Začátky se podobně jako u většiny firem nesly v “garážovém” stylu, k němuž se pojila vlastní hardwarová infrastruktura. Náročnost vyvíjených aplikací pomalu rostla a s ní i požadavky na výpočetní výkon. Bylo to v době, kdy se cloud měnil z pouhého buzzwordu na nový technologický standard. Zkrátka právě začínala digitální transformace a pro Intelligent Studios se to také jevilo jako správná cesta. Jako svého cloud providera si firma vybrala velkého globálního hráče, jednoho z tzv. hyperscalerů.

Očekávání byla jasná: zlepšení stability, bezobslužnost a snadné škálování výkonu. Ukázalo se však, že služby těchto velkých hráčů mají svá úskalí. Nenabízí totiž infrastrukturu jako takovou, ale již vybrané služby. Dalším zásadním problémem byla komunikace s technickou podporou a v neposlední řadě proměnlivý charakter parametrů zvolené služby. 

Řešení typu hyperscale nám nevyhovovalo zejména z důvodu složité konfigurace a špatné odezvy, týkající se přidávání prostředků. Případně nemožnost dobouchat se na podporu. Narazili jsme na problémy s výkonem, nastavením a obecně možnostmi, které jsme v rámci toho cloudu měli. Poskytovatel kolikrát nemá jasné výkonnostní podmínky. To znamená, že služba se v průběhu daného měsíce roku mohla parametrově měnit: cena zůstala, ale parametry byly nižší. 

Filip Urban
Software architekt v Intelligent Studios

Migrace k Geetoo 

Komplikace se stupňovaly a bylo jasné, že hyperscale není ta spravná cesta. Jedním z posledních hřebíčků bylo málo robustní řešení databáze. To se projevilo během projektu pro společnost Mountfield. Zde se shodou okolností do hledáčku Intelligent Studios dostalo Geetoo.

O Geetoo jsme se dozvěděli při jednom projektu. Konkrétně to byl Mountfield, kde jsme řešili velký problém s databází. Zde jsme dostali doporučení na společnost Geetoo a její služby. Oslovili jsme více firem na českém trhu. Nabídka od Geetoo pro nás byla nejzajímavější cenou, kvalitou služeb a hlavně přístupem k zákazníkovi.

Tomáš Belák
Chief of Design v Intelligent Studios

Zajistili jsme hladkou migraci a navrhli jsme flexibilní řešení, které Intelligent Studios pomáhá k růstu. Z původních několika serverů se infrastruktura značně rozrostla. Nyní se jedná o několik desítek virtuálních strojů a síťových prvků, které jsou jejich nedílnou součástí. Vše je nastaveno tak, abychom byli v případě nutnosti schopni přidat nové prostředky v horizontu několika hodin. Jsme pyšní na to, že během naší spolupráce jsme nenarazili na žádný technický problém. Náš support, který celou architekturu monitoruje, je tak převážně využíván k navyšování prostředků. 

Potřebujeme přidat prostředky a kolikrát to zjistím v nočních hodinách. Obrátím se na Geetoo a do pár hodin mi přijde odpověď, že prostředky byly přidány a my jsme schopni fungovat.

Filip Urban
Software architekt v Intelligent Studios

Infrastruktura bez starostí

Zákazník se věnuje rozvoji svého businessu a starosti o technologie, které ho pohání, nechává na nás. Když je potřeba dodat výkon, nebo by náhodou došlo k nečekané situaci, tak jsme naopak vždy připraveni pružně reagovat.

Za mě je Geetoo jeden z těch dodavatelů, kde si nějakou službu koupíme a v podstatě o tom dodavateli ani nevíme. Nemusím se vymlouvat před kolegy/​​klienty, že ta služba nefunguje. To se nám ještě nestalo. Určitě bych Geetoo doporučil, hlavně proto, že je to česká firma. Když potřebuji support, tak ho dostanu. Není tam automat, nebo chatbot, který se mnou bude řešit problém. Za nás to byla určitě dobrá volba a jednoznačně partner pro náš budoucí růst.

Tomáš Belák
Chief of Design v Intelligent Studios
17. 01. 2024