Je multicloud další buzzword, nebo budoucnost IT?

Odpověď tentokrát servírujeme hned na začátku. Protože IT, jak ho známe, zanikne. Nahradí ho právě multicloud jako další logický krok digitální transformace.

Není to úplně blesk z čistého nebe. VMware multicloud již několik let “evangelizuje” a připravuje řešení, které organizacím pomůže s hladkou správou různých prostředí. Jedná se také o určitou kulminaci přístupu charakterizovaného strategií “cloud first”. Jeho mantrou bylo velmi zjednodušeně převést vše do cloudu za každou cenu.

Tento přístup spolu s ekonomickou situací ve světě často vyústil v cloudový chaos. Digitální transformace vyžaduje pečlivé plánování. Agresivní cloud first jde na střídačku. Na led naskakuje “cloud smart”. Jeho jádrem je schopnost organizací nastavit operační model, který je udržitelný, bezpečný a nákladově efektivní, napříč všemi využívanými cloudy.

Klíčem k tomuto chytrému přístupu není v podstatě nic jiného než pečlivá diverzifikace.

Definujme si multi-cloud. Není to raketová věda.

Vy sami jste dost možná osobními uživateli multicloudu. Používáte Office 365, podcasty o novinkách ze světa moderních technologií posloucháte na Spotify a videa z rodinné dovolené zálohujete na iCloud. Konzumujete tedy více public cloudů. To je ve zkratce multicloud. V praxi může jít o kombinaci hyperscalerů jako je AWS, či Azure s lokálním providerem (např. Geetoo Cloud).

Je tu rozdíl oproti hybrid-cloudu?

Oba termíny se někdy zaměňují. Je tu však zásadní rozdíl. U hybridního cloudu vždy figuruje on-premises architektura, která je spojena s publicem. Toto spojení je chápáno jako jedna entita. Multicloud, jak již bylo řečeno, je o výběru různých (nejen public) služeb.

Pojďme si to ukázat na jednoduchém přirovnání. Hybrid cloud je jako auto s hybridním pohonem: spalovací a elektrický motor pohání jeden celek. Oproti tomu multicloud je o výběru toho nejlepšího prostředku pro danou situaci. Do supermarketu pojedete svým vozem, protože pojme větší náklad. Při cestě do práce ale zvolíte metro, protože je levnější a vyhnete se dopravní špičce.

Více je někdy opravdu více…

Dle nedávného průzkumu firmy DELL se více než polovina českých firem obává, že jim tempo inovací neodvratně utíká. Většina z nich si zásadní charakter trendů jako je edge computing a multicloud plně uvědomuje. Výhod je totiž u chytrého kombinování veřejných cloudů celá řada.

 • Flexibilita a optimalizace nákladů:
  • Vyberete si cloudy, které nejlépe sednou vašim workloadům jak výkonnostně, tak i cenou.
 • Eliminace vendor lock-inu:
  • Multi-cloudové prostředí vám umožňuje rychlý vývoj a přesuny mezi providery.
 • Inovativní technologie:
  • Cloud provideři stále zlepšují své služby a díky multicloudu můžete do žhavých novinek rychle naskočit.
 • Dostupnost a redundance:
  • Vaše služby jsou díky multicloudu robustnější a disponují vysokou dostupností (HA).

Multicloudová řešení s sebou nesou i specifické výzvy. Těmi největšími jsou dle expertů složitější správa a zabezpečení celého prostředí. Krotit se také musí interní týmy. Snadno se může stát, že při neuváženém čerpání vyskočí náklady v některém z cloudů neúměrně vysoko.

Správu prostředí, včetně přehledné nákladové optimalizace, řeší platforma Aria od společnosti VMware. Celková strategie také stojí na implementaci orchestrace kontejnerů pomocí technologie Kubernetes. Díky tomu lze dosáhnou oné nebývalé míry flexibility a možnosti vyvíjet napříč cloudy.

Aria je revoluční nástroj. Díky tomuto nástroji, mohou naši klienti nasazovat a spravovat své aplikace daleko rychleji. Dnes už klienti nepoužívají jen jeden cloud a vyznat se v nich je opravdu výzva pro spoustu z nich. Od toho jsme tu my, abychom klientům poradili tu správnou cestu a správné rozvržení workloadu.

Jakub Herink, Sales Director Geetoo

A co vy? Jste připraveni zvýšit svou konkurenceschopnost na trhu a nastartovat vlastní multicloudovou strategii?

17. 05. 2023