Veeam a objektová storage

Je zřejmé, že revize přístupu k ochraně dat nebyla nikdy naléhavější. Data představují nejcennější aktivum firem. Jejich objem exponenciálně roste a stejně tak se objevuje stále více hrozeb. Manažeři zodpovědní za chod firemních technologií a aplikací čelí obrovským výzvám, protože bez robustní backup strategie dávají všanc business kontinuitu své společnosti. Vývojáři zálohovacích platforem naštěstí neusínají na vavřínech.

Než se vrhneme dále, pojďme si ještě jednou připomenout zlaté pravidlo zálohování firmy Veeam. Ano, už si možná pamatujete okřídlenou formuli 3 – 2‑1 – 1‑0. Ta říká, že byste měli mít 3 kopie dat na 2 médiích. Jednu zálohu mít mimo firmu a jednu zálohu mít imutabilní, nebo odříznutou od sítě. Nula znamená, že automatická verifikace obnovitelnosti nenajde žádné chyby.

Více než 80 % organizací čelilo v poslední době kyberútokům (zdroj: Veeam) 

Rizika zevnitř & zvenčí

Nezálohovat je stejné jako nemít životní pojistku. Dokud se nic nestane, jste v suchu. Aktuální čísla ale mluví jasně. Kybernetickým hrozbám čelí více než 80 % organizací a ten zbytek už mohl být napaden také. Jen o tom zatím možná neví. Hackeři navíc útočí i na nemocnice, či energetickou infrastrukturu. Útoky jsou umocněné díky AI. Často také cílí na samotné zálohy. Problémy však mohou přijít i zevnitř. Selže vám hardware, nebo vám naštvaný zaměstnanec smaže kritická data.

Vy však můžete být v klidu. Protože jste poslechli svého service providera a používáte službu Geetoo Veeam Cloud Backup. Máte zapnutou funkci Insider Protection, která funguje jako rezervní padák. Na vaší straně se data mohou tvářit jako smazaná, ale u nás zůstávají po dohodnutou dobu netknutá. Platíte pevně danou cenu za velikost úložiště a za Veeam licence, případně u nás můžete využít i licence vlastní.

Další dílek do zálohovací rovnice

Jak do celého zálohovacího soukolí zapadá objektové úložiště S3? V kombinaci s platformou Veeam se jedná o ideální řešení, které do backup strategie přidává funkční a důvěryhodnou imutabilitu. S nedávným updatem ve formě v12 je celý proces mnohem jednodušší. Člověka tak logiky napadají automobilová přirovnání, protože Veeam v12 je opravdu nadupaným dvanáctiválcem. Jeho největší novinkou je právě možnost přímé zálohy do objektové storage, což dříve bylo možné taky, jen to bylo zdlouhavější a dražší.

Objektová storage přináší spolehlivou imutabilitu dat 

Ona imutabilita, tedy neměnnost, se u záloh nastavuje velice snadno na jeden klik. Takto označená data pak nelze mazat, ani modifikovat. Nebojte, v základním nastavení je takto můžete “zamknout” pouze na 90 dní. Nemůže se tedy stát, že data hodíte k ledu a nebudete s nimi moci manipulovat.

Technologie S3 má celou řadu výhod. Je snadno škálovatelná, rychlá, vhodná pro vývoj a tvorbu webů. U nás ji můžete konzumovat v režimu Pay-as-you-go, takže platíte jen prostor, který reálně využijete. Navíc to celé zastřešuje přehledné webové rozhraní. To už však zabíháme k dalším využitím, která si probereme příště. Pokud se bavíme v intencích zálohovací strategie, tak S3 objektová storage je právě ideálním doplňkem, který vám skrze imutabilitu zajistí klidný spánek.

28. 08. 2023