Geetoo Cloud Compute

Geetoo Cloud Compute

FAQ - často kladené otázky

Obecné

Geetoo Cloud Compute je služba, ve které můžete snadno konzumovat výpočetní, síťové a diskové zdroje s maximálním důrazem na flexibilitu, dostupnost a bezpečnost.

Geetoo Cloud je vhodný jak pro společnosti provozující malé aplikace nebo jednotky virtuálních serverů, tak pro společnosti, které potřebují provozovat komplexní virtuální datová centra.

Geetoo Cloud Compute lze využít pro provozování jednoduchých samostatných virtuálních serverů, které mohou sloužit k provozu konkrétních aplikací. Typicky se jedná o provozování e-shopů, e-mailových nebo databázových serverů. Zároveň lze také produkt použít pro vybudování komplexního datového centra v cloudu.

Flexibilita škálování zdrojů, vysoká dostupnost a bezpečnost. Geetoo Cloud Compute můžete konzumovat jako službu a to včetně všech potřebných licencí.

Prosím kontaktujte naše obchodní oddělení na telefonu +420 226 299 899, nebo emailem na sales@geetoo.com.

Ano, rádi a zdarma Vám zřídíme demo prostředí pro vyzkoušení na 14 dní. Z dema prostředí lze pak plynule přejít do produkční verze.

Prostředí je vytvořeno a předáno z pravidla do druhého dne od závazného objednání.

Hardware a software, společně se správou a uživatelskou podporou.

Technologie

Základními prvky jsou vCPU, vRAM a vHDD.

vCPU je jednotka pro virtuální procesor. Tato jednotka je ekvivalentem k virtuálnímu jádru, tzn. jedno vCPU je rovno jednomu virtuálnímu jádru. vCPU udává výkon jednoho virtuálního jádra procesoru.

Jednotka vRAM je jednotkou 1GB operační paměti.

Provozní data jsou uložená na diskových úložištích typu full-flash rozdělených do jednotlivých diskových tierů.

Diskové tiery jsou jednotlivé úrovně poskytovaných storage v závislosti na výkonu IOPS.

Máte na výběr mezi NL-SAS, SAS, Mixed a SSD.

Ano, každý diskový tier má svoje nastavená pravidla na limitaci IOPS.

Prostředí je provozováno na technologiích VMware. Pokud provozujete virtuální servery nad VMware vSphere, je migrace jednodušší. Pokud využíváte jinou virtualizační platformu nebo fyzické servery, musí dojít ke konverzi virtuálních serverů.

Geetoo Cloud Compute je vhodný pro většinu aplikací a nejsou zde technologické bariéry. V některých případech však licenční ujednání neumožňuje běh ve sdíleném prostředí. Pokud licenční podmínky software vylučují provoz v cloudovém prostředí, řešením je využít služby Geetoo Private Cloud, která taková omezení nemá.

Pro provoz Geetoo Cloud Compute využíváme virtualizační software VMware.

Ne, produkt poskytujeme pouze ve spojení s virtualizačním software VMware.

Ano, je to běžný scénář. Virtuální datové centrum lze spojit pomocí zabezpečené datové linky s Vaším, a tak využívat výhody cloudu i lokálního datacentra v hybridním režimu.

Minimálními prostředky jsou 1vCPU, 1GB vRAM a 100GB HDD.

Prostředí provozujeme na našem Geetoo cloudu. Nevyužíváme pro provoz lokality globálních cloudových providerů. Data se nachází na území České nebo Slovenské republiky.

V rámci sdílené infrastruktury Geetoo cloudu Vám vytváříme dedikované virtuální datové centrum (vDC), kde zdroje s nikým nesdílíte a jsou přiřazeny pouze Vám.

Ano, pokud si zákazník objedná konfiguraci včetně zálohování dat (doporučujeme).

Záloha se standardně provádí 1x denně a zálohy se uchovávají po dobu 14 dní. Na přání může být tato zálohovací politika upravena.

Pro zálohování dat se využívá software Veeam Backup & Replication.

Ano, o zálohování včetně obnovy dat se můžete starat i sami. Musí být zakoupena služba externího zálohování Advanced. V tomto případě je konzole zálohovacího software Veeam instalována přímo do virtuálního datového centra zákazníka a je plně pod jeho správou.

Ano, na základě požadavku Vám můžeme službu rozšířit o další výpočetní výkon / diskovou kapacitu. Změna obvykle probíhá do následujícího pracovního dne od objednávky.

Správa prostředí je prováděna přes zabezpečený webový portál VMware vCloud Director.

Součástí služby Geetoo Cloud Compute je brána VMware NSX Edge, poskytují velké množství služeb, jako je například firewall, routing a NAT, loadballancing, VPN. Tato brána je připojená do internetu. Standardně jsou v rámci služby přiřazeny 2 veřejné IP V4 adresy. Jedna je přiřazena NSX Edge bráně, druhou lze využít pro provoz aplikací. Po předchozí dohodě jsme schopni dodat i jinou technologii internetové brány.

Základní poskytovaná konektivita do internetu je 100 Mbps. Tato konektivita však může být na přání navýšena až do rozsahu garantovaného 10Gbps. Konektivita je vždy poskytována v rámci redundantního HA režimu, kdy jednotlivé větve jsou navzájem zástupné. Součástí je také aktivní AntiDDoS ochrana.

Standardně umožňujeme propojení např. do MPLS sítí zákazníka u většiny operátorů v České republice. Po předchozí dohodě jsme schopni terminovat připojení i pomocí fyzického zařízení umístěného v našem DC.

Cena

Součástí služby a ceny je infrastruktura, umístění v nejmodernějším datovém centru, software dle Vašeho přání a konektivita o rychlosti až 10Gbps.

Účtujeme jednotky vCPU, vRAM a vHDD. Zároveň také dodatečná rozšíření (zálohování, IP adresy, apod.). Další poplatky jsou za využívaný software.

Ne, tato cena je již zahrnuta v ceně produktu. Neúčtuje se žádný dodatečný poplatek.

Standardně se produkt účtuje na měsíční bázi podle přiřazených zdrojů a poskytnutých licencí. Popřípadě může být produkt účtován i v režimu PAYG.

Ano, po předchozí dohodě si lze i produkt předplatit na určité časové období.

Geetoo Cloud Compute nabízíme bez úvazku a i v režimu PAYG.

Ne. Přenesená data z a do cloudu nejsou nijak zpoplatňována.

Ne. Žádný poplatek za spotřebované IOPS na diskových polích není účtován.

V základu služby nabízíme firewall VMware NSX Edge. Tento firewall je součástí ceny a není extra zpoplatněn.

Součástí ceny služby je 100Mbps připojení k internetu s aktivní AntiDDoS ochranu. Přenesená data nejsou zpoplatněna.

Licence

V našem prostředí nijak nelimitujeme provozovaný software, pokud je získaný legálně. Proto je určitě možné používat vlastní licence jakéhokoliv software, pokud je v licenčních podmínkách daného softwarového výrobce povoleno používat licence ve sdíleném prostředí. Open-sourcová řešení většinou žádné meze používání v cloudu nekladou a z naší strany nejsou nikterak omezována. Někteří výrobci SW, jako jsou např. Microsoft a Oracle, poskytují speciální cloudové licence pro sdílená prostředí a nepřejí si, aby se on-premise produkty provozovaly v jiném prostředí. Výrobci SW kladou své podmínky na koncové uživatele software (EULA) a často jim nebývá snadné porozumět. Proto Vám v případech, kdy si nejste jistí s Vašimi licencemi, rádi s naším licenčním specialistou poradíme.

Geetoo je SPLA partnerem Microsoftu. Pro správné zalicencování serverového operačního systému Vám pronajmeme vhodnou licenci z Microsoft SPLA programu.

Ne, veškeré potřebné licence jsme Vám schopni pronajmout na měsíční bázi.

Ano, v případě, že máte právo na mobilitu licencí (tzn. přenos licencí mezi různými prostředími). Mobilitu licencí získáváte např. licenčním dodatkem zvaným “Software Assurance”. Geetoo je autorizovaný partner pro licenční mobilitu. 

Ne. V rámci služby Geetoo Cloud Compute Vám dodáme veškeré nutné licence VMware. Vlastní licence je možné použít u služby dedikovaných serverů Geetoo Private Cloud.

Standardně poskytujeme licence virtualizace VMware, licence pro zálohování Veeam Backup & Replication. Dále také můžeme dodávat licence Microsoft z licenčního programu SPLA. Záleží vždy na individuální dohodě o dodávce licencí k Geetoo Cloud Compute.

Standardně veškeré licence dodáváme v režimu pronájmu na měsíční bázi a zahrneme je do poplatků za celou službu.